Almanya Konsolosluğu

Almanya Schengen Bölgesine üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Almanya Vizesisahipleri seyahatlerini Almanya’dan başlatmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de Almanya Schengen vizesi ile seyahat edebilmektedirler. Avrupa Birliği (AB)’de 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler arasında dolaşım serbestisi tanıyan bir bölge oluşturulmuştur. Bu sözleşmeyi imzalayan ülkeler, Schengen Bölgesi dışında kalan ülkelere ilişkin sınır geçişleri için ortak kurallar uygulamaya başlamıştır. Toplamda 26 ülkeyi kapsayan Schengen Bölgesi, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan’ı kapsamaktadır. İsviçre, İzlanda ve Norveç ise AB’ye üye olmadıkları halde özel bir anlaşma aracılığı ile Schengen Bölgesi’ne dahil olmuşlardır. Schengen Bölgesi’ne üye ülkelere seyahat etmek isteyen kişiler, seyahatlerini vize başvurusunda bulundukları Schengen ülkesinden başlatmak kaydıyla diğer Schengen ülkelerine aynı vize ile seyahat edebilmektedir. Schengen vizesi 90 güne kadar olan seyahatler için geçerlidir.

Almanya Konsolosluğu Vize Başvurusu

Almanya seyahati gerçekleştirecek Umuma Mahsus pasaport sahibi (Bordo) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu ülkeye yapacak oldukları seyahatleri öncesi Almanya vizesi işlemlerinde bulunmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik Pasaport (Siyah) sahibi kişiler ise 180 gün içerisinde 90 ikame günü süreyi ihlal etmeme kaydıyla, Almanya Schengen vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Kısa süreli Almanya seyahatleri için Almanya Schengen vize başvurularında bulunulması gerekirken (maksimum 90 gün konaklamalı), Almanya’da 90 günden daha fazla bir süre konaklama yapılmak istenmesi halinde ise Almanya (D tipi) için Almanya Ulusal vizesine başvuru yapılmalıdır.

Almanya vize işlemleri için başvurular Almanya Konsolosluğu vize başvuru merkezlerine ve Almanya vize başvuru merkezi akreditasyonu bulunan seyahat ve turizm acentalarına gerçekleştirilebilmektedir. Almanya Ulusal Vize Başvuruları doğrudan Almanya Başkonsolosluğuna, Almanya Büyükelçiliğine ve Almanya Konsolosluklarına yapılmaktadır. Almanya, Schengen vizesi için yapılacak müracaatları belirli tarih ve zaman aralıklarında kabul ederken Almanya Konsolosluğu’na yapılacak şahsi başvurular için randevu alınması zorunludur. İşlemlerin daha kısa sürede ve zaman kaybı yaşanmadan sonuçlanmak istenmesi halinde ise Almanya vize başvuru merkezlerine müracaatlarda bulunulmalıdır. Almanya Konsolosluğu, Almanya Schengen vize işlemlerinde kullanılacak olan evrakların güncel ve maksimum son 3 ay içerisinde alınmış olması tavsiye olunur. Eksik, yanlış veya hatalı evraklarla gerçekleştirilen başvurular kabul edilmemektedir.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler Almanya vizesi için sosyal statülerine uygun evrakları hazırlayarak vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Almanya vizesi için gerekli evraklar Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenir. Almanya vizesi için gereken evraklar seyahat türü, seyahat amacı ve başvuru sahibinin durumuna, mesleğine göre değişmektedir. Almanya Schengen vize başvuruları Almanya Turistik Vize, Almanya Ticari Vize, Almanya Aile Ziyaret Vizesi, Almanya Transit Vize türlerinde yapılmakta olup başvurular Konsolosluğun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Uzun süreli Almanya vize türleri olan Almanya Oturum Vizesi, Almanya Çalışma Vizesi ve Almanya Aile Birleşimi vizesi başvuruları Konsolosluklara yapılmaktadır.

Almanya vize başvurularında Türkiye çapında bölge ayrımı olmaktadır. Vize başvuruları görev alanı başvuru sahibinin ikamet ettiği şehri kapsayan Almanya Konsolosluğuna yapılmaktadır. Almanya vizesi için gerekeli evraklar hazırlandıktan sonra, evrakların teslimi randevu alınarak yapılabilmektedir. Gerekli evrakların Konsolosluğun belirttiği güncellikte olması gerekmektedir. Almanya Konsolosluğu, vize türüne uygun gerekli evrakların yanında uygun gördüğü takdirde başvuru sahibinden ekstra evrak talep etme hakkını saklı tutar. Almanya vizesi için gerekli evrakların birbirleriyle tutarlı olması, form, dilekçe ve rezervasyonlardaki tarihlerin birbiriyle uyumlu olması tavsiye olunur. Eksik, hatalı ve güncel olmayan evraklar vize reddine sebebiyet verebilmektedir. Almanya vize başvurularında giriş sayısı ve ülkede kalış süresini içeren vize başvurusunun sonucuna (onay veya ret) ve vizeye dair her türlü kararı sonuca bağlayan tek kurum Almanya Konsolosluğudur.