Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu

Avrupa Birliği üyesi olarak Schengen Sözleşmesine taraf ülkelerden biri olan Çek Cumhuriyeti’ne yapılacak kısa süreli seyahatlerde T.C. vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti Konsolosluğundan Çek Cumhuriyeti vizesi almaları gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi, vize sahibine 26 üye devlet sınırları içinde 180 günlük sürede 90 günü aşmayacak şekilde serbest dolaşım hakkı tanımaktadır. Schengen yönetmeliği gereği Çek Cumhuriyetine ilk defa seyahat eden kişiler, Schengen bölgesine ilk girişlerini Çek Cumhuriyetinden yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Bordo Pasaport sahipleri Çek Cumhuriyetine ve diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilmek için vize rejimine tabi tutulmaktadırlar. Hususi Pasaport, Gri Pasaport ve Diplomatik pasaport sahipleri ülkeye yapacakları 90 günü aşmayacak ziyaretler için vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurularını değerlendiren ve onaylayan yetkili kurumlar sadece Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğidir. Bu kurumların dışında hiçbir kurumun vize sonucu veya süresine dair resmi açıklama yetkisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu ve diplomatik misyonları, vize başvurularını, akredite vize başvuru merkezleri vasıtası ile kabul etmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri

Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evraklar, Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu tarafından Schengen vize kurallarına göre belirlenen evraklardır. T.C. vatandaşları Çek Cumhuriyeti’ne yapacakları kısa süreli seyahatlerde turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti vizesi türlerinden biri için başvuruda bulunabilmektedirler. Bu seyahat amaçları doğrultusunda bir vize başvurusunda bu vize türlerinden yalnızca birine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Çek Cumhuriyetine seyahat edecek kişiler seyahat amaçlarına uygun vize türüne başvuruda bulunurken Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evrakları mesleki ve sosyal durumlarına göre düzenleyeceklerdir. Şirket sahipleri, iş yeri sahipleri, sigortalı çalışanlar, özel sektör çalışanları, devlet kurumlarında çalışan memurlar, öğrenciler, ev hanımları, sanatçılar ve emekliler kendi durumlarına özel evraklarla vize başvurularını gerçekleştirebileceklerdir.

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi pasaporta etiket olarak işlenen bir vizedir, bu nedenle başvuru sahiplerinin geçerlilik süresi yeterli bir pasaportla başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Çek Cumhuriyetine yapılacak seyahatlerde geçerli pasaportun talep edilen vize süresinin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay 15 gün daha geçerli olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport uzatma işlemleri sadece Türkiye’de yapılmaktadır. Geçerlilik süresi yetersiz olan pasaportla yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Ayrıca vize bitiş tarihini aşacak şekilde Çek Cumhuriyetinde veya Schengen sınırları içinde kalan kişiler hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalabilmektedirler. Pasaportunuzda kimlik bilgilerinizin bulunduğu sayfaların okunaklı olması, seyahat belgenizin yıpranmamış olması tavsiye edilir. Vizenizi almış olsanız bile Çek Cumhuriyetine giriş yaparken sınır kontrol görevlilerinin de vizeniz ve ülkeye girişiniz ilgili olarak karar yetkileri bulunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti vize işlemlerinde güncel fotoğrafların kullanılması gerekmektedir. Schengen kuralları gereği vize başvurusunda ibraz edilecek fotoğrafların biyometrik özellikli olması gerekmektedir. Biyometrik veri kaydının bir parçası olan biyometrik fotoğraf 35×45 mm. boyutlarında, vize başvuru sahibinin güncel ve gerçeğe uygun halini yansıtan, beyaz fon üzerinde çekilmiş ve yüzün görünmesini ve fotoğrafın netliğini engelleyecek unsurlardan arınmış olması gerekmektedir.

Finansal durumunuzu gösteren belgeleriniz Türkiye’ye geri dönüşünüzü garanti edecek nitelikte olması tavsiye edilir. Yetersiz bakiyenin bulunduğu banka hesapları vize sonucunu olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Banka hesabınızda bulunması gereken para miktarı, çek Cumhuriyetinde ve Schengen bölgesinde kalmayı planladığınız süre ile doğru orantılı olacak şekilde hesaplanır ve bu durum başvuru yaptığınız vize türünün içeriğine göre değişebilmektedir. Seyahat amacı, planı, vize türü ve talep edilen süre belirlendikten sonra bankada bulundurulması gereken bakiye hakkında detaylı bilginin Çek Cumhuriyeti Konsolosluğundan teyit edilmesi tavsiye edilir. Gelirini belgeleyemeyen kişilerin sunacakları tapu ve gayrimenkullerin kaydı vize başvuru sahibinin adına olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti ticari vize, Çek Cumhuriyeti turistik vize ve Çek Cumhuriyeti aile ve arkadaş, özel ziyaret vizesi başvurularında Schengen vize başvuru formu doldurma zorunluluğu vardır. Çek Cumhuriyeti vize başvuru formunun gerçeğe uygun verilerle doldurulması gerekmektedir. Form İngilizce veya Çek dilinde hazırlanmıştır ve yanıtların İngilizce olarak verilmesi gerekmektedir. Vize başvuru formunda verdiğiniz bilgiler, seyahat amacınıza ve durumunuza uygun şekilde hazırladığınız vize evraklarını destekleyecek şekilde olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti vizesi evraklarının eksiksiz olarak hazırlanması, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunca belirlenen güncellik kriterlerine uygun şekilde hazırlanmaları gerekmektedir. Eksik, güncel olmayan, hatalı bilgiler içeren dokümanlarla yapılan başvurular vize reddi ile sonuçlanmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, kişinin seyahat amacına uygun hazırladığı evrak listesindeki belgelerin dışında evraklar da talep edebilmektedir. Ek evrak talebi olduğu durumlarda istenen belgeler en kısa zamanda temin edilmeli ve teslim edilmelidir.