Danimarka Ankara Büyükelçiliği

Danimarka Büyükelçiliği ve diğer Danimarka Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Danimarka Vizesi ve Danimarka Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.

Danimarka’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Danimarka Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. Danimarka Ankara Büyükelçiliği ayrıca Türkiye’de ikamet eden Danimarka vatandaşlarının evlenme, boşanma, resmi belge tasdiki, doğum –ölüm kaydı gibi Danimarka vatandaşlığına özel hizmetleri içeren konularda destek sunmaktadır.

Danimarka Ankara Büyükelçiliği Vize

Danimarka Ankara Büyükelçiliği, Danimarka vize başvurularında vize sonucuna, vizenin reddine veya onayına karar veren tek yetkili kurumdur. Danimarka vize başvuruları Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile yapılmakla birlikte vize başvuru merkezinin vize sonucuna dair herhangi bir karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Ankara ve büyükelçilik görev bölgesindeki illerde ikamet eden T.C. vatandaşları ve Türkiye’de oturum iznine sahip yabancı vatandaşların Danimarka vize başvuruları Ankara Danimarka Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir.

Danimarka vize başvuruları Danimarka Konsolosluğu ve Danimarka Ankara Büyükelçiliğinin yetkilendirdiği Vize Hizmet Merkezine (VFS Global) yapılmaktadır. Danimarka vize işlemlerinden sorumlu Vize Hizmet Merkezi Danimarka vize evraklarının toplandığı ve vize randevusunun gerçekleştiği kurumlardır ve vize sonucuna dair hiçbir bildirimde bulunma ve karar verme hakları mevcut değildir. Ankara, İzmir, Antalya Vize Hizmet Merkezlerine yapılan başvurular Danimarka Büyükelçiliği onayına sunulmaktadır.

Danimarka vize başvuruları ve başvuru ücreti ödemeleri https://applyvisa.um.dk/ adresinden yapılmaktadır. Başvuru ve ödeme sonrasında, sayfadaki kapak mektubu imzalanarak, gerekli belgelerle birlikte Vize Hizmet Merkezi’ne teslim edilmeli, merkezde biyometrik veri verilmelidir.

Vize başvurularının teslimi için randevu almak gerekmektedir. https://www.denmarkvac-tr.com/ adresinden vize merkezine ulaşılabilir.

Türk diplomatik pasaport, hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahibi Türk vatandaşları üç aya kadar Danimarka’yı ve İzlanda’yı vizesiz ziyaret edebilir.

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı

Ankara, Afyon, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük, Erzurum, Trabzon, Samsun, Sinop, Adana, Mersin, Hatay, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep

Danimarka Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri

  • 01 Ocak 2019          Noel tatili
  • 19 Nisan 2019         Kutsal cuma
  • 22 Nisan 2019         Paskalya
  • 04 Haziran 2019     Ramazan Bayramı, 3 gün
  • 12 Ağustos 2019       Kurban Bayramı, 2.gün
  • 14 Ağustos 2019       Kurban Bayram, 3. gün
  • 15 Ağustos 2019       Kurban Bayram, 4. gün
  • 29 Ekim 2019           Cumhuriyet Bayramı
  • 24 Aralık 2019 – 01 Ocak 2020  Noel tatili

Danimarka Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Pazartesi – Perşembe: 09:00 – 16:30

Cuma: 09:00 – 16:00

Danimarka Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Adres: Yukari Dikmen Mahallesi,  Turan Günes Bulvari No: 106,          Yildiz Kule Is Merkezi, Kat: 22, Ankara

Telefon: +90 (312) 408 33 00
Telefax: +90 (312) 447 24 98
E-mail: ankamb@um.dk

Pasaport, vize, oturum izni ve konsolosluk işlemleri

Vize bölümünün telefon saati Pazartesi – Perşembe 10:00-11:00 (danca, türkçe, ingilizce) ve 15:00-16:00 (sadece arapça) saatleri arasındadır. Cuma günleri kapalıdır.

Telefon: +90 (312) 408 33 40
Telefax: +90 (312) 447 24 98
E-mail: ankambvk@um.dk

Danimarka Ankara Büyükelçiliği Ulaşım Bilgileri