İtalya Ankara Büyükelçiliği

Her ülkenin, farklı ülkelerde kendisini temsil etmek amacı ile görevlendirdiği kurumlar bulunmaktadır. İtalya Ankara Büyükelçiliği de, İtalya’yı Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde temsil eden en yetkili kurumdur. Bunun haricinde diğer yetkili kurumlar da İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ve ülke içerisinde çeşitli yerlerde konumlanmış olan konsolosluklardır.

İtalya Ankara Büyükelçiliği, ülkesini hükümet düzeyinde temsil etmektedir. Bu nedenle büyükelçilik, Türkiye’de bulunan İtalya Devleti vatandaşlarının tüm hak ve menfaatlerini korumayı amaçlamaktadır. Vatandaşlardan farklı olarak aynı şekilde tüzel kişilerin de hakları korunmaktadır. Ayrıca kurum tarafından iki ülke arasındaki dostluğun geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, siyasi ve ekonomik alanda da gelişmeler kurum tarafından takip edilmekte ve iki ülkenin ekonomik anlamda birbirine destek olması amaçlanmaktadır. Tüm bu özellikler sayesinde İtalya Ankara Büyükelçiliği, iki ülke arasındaki ilişkileri sürekli olarak geliştirmekte ve ülke yönetimlerini birbirine yaklaştırmaktadır.

İtalya Ankara Büyükelçiliği Vize

 İtalya, Avrupa Birliği bünyesinde yer alan bir ülkedir. Ayrıca Schengen bölgesinde de yer almaktadır. Bu nedenle İtalya’ya gidecek olan kişiler direkt olarak İtalya vizesi alabileceği gibi, Schengen vizesi de alabilmektedirler. Fakat alınan bu vizeler yalnızca Bordo pasaport sahibi olan kişiler için geçerlidir. Bu nedenle Bordo pasaport dışında yer alan diğer pasaport tiplerinden herhangi birine sahip olan kişilerin herhangi bir şekilde vize müracaatında bulunmalarına gerek duyulmamaktadır.

Yapılacak olan İtalya vize başvurularında veyahut da Schengen vize başvurularında Vize Başvuru Formu’nun doldurulması gerekmektedir. Form, içerisinde çok fazla sayıda soruyu barındırmasından dolayı ilgili ülkenin konsoloslukları için fazlasıyla önem taşımaktadır. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin bu belgeyi belirtildiği şekilde, eksiksiz olarak doldurması gerekmektedir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği Görev Alanı

İtalya Ankara Büyükelçiliği Türkiye’nin büyük bir çoğunluğuna aktif olarak hizmet vermektedir. Ankara, Çankırı, Karabük, Zonguldak, Kütahya, Kastamonu, Bolu, Eskişehir, Yozgat, Nevşehir, Bartın, Kırşehir, Kırıkkale ve Düzce illerinde ikamet eden kişilerin tamamı her türlü işlemini İtalya Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile gerçekleştirmektedirler. Fakat yakın tarihlerden bu yana büyükelçilik tarafından, vize başvurularının kabul edilmesi Vize Hizmet Merkezleri’ne ve yetkili seyahat acentelerine devredilmiş durumundadır. Bu nedenle İtalya’ya giriş yapabilmek amacı ile başvuru yapacak olan kişilerin direkt olarak bahsi geçen kurumlar ile bağlantıya geçmesi gerekmektedir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri

  • 01 Ocak 2019 Salı Yeni Yılın İlk Günü
  • 19 Nisan 2019 Cuma İyi Cuma.
  • 22 Nisan 2019 Pazartesi Paskalya.
  • 04-05-06 Haziran 2019 Sa-Ça-Pe Ramazan Bayramı.
  • 12-13-14 Ağustos 2019 Pa-Sa-Ça Kurban Bayramı.
  • 29 Ekim 2019 Çarşamba Cumhuriyet Bayramı.
  • 24/25 Aralık 2019 Sa-Ça Noel Bayramı.
  • 31 Aralık 2019 Salı Yeni Yıl Akşamı.

İtalya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

İtalya Büyükelçiliği Pazartesi’den Perşembe’ye kadar 09:00 / 13:00 ile 14:00 / 17.00 arasında hizmet vermektedir. Cuma günleri ise çalışma saatleri daha farklıdır. Kurum tarafından 09:00 / 13:00 ile 14:00 / 16:00 saatleri arasında hizmet verilmektedir. Hafta sonlarında herhangi bir şekilde İtalya Ankara Büyükelçiliği tarafından hizmet verilmemektedir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Atatürk Bulvarı, No:118, 06680, Kavaklıdere- Çankaya / ANKARA
Telefon: +90 (312) 457 4200
E Posta: ambasciata.ankara@esteri.it
Web: www.ambankara.esteri.it

İtalya Ankara Büyükelçiliği Ulaşım Bilgileri