Malta İstanbul Başkonsolosluğu

 Malta Ankara Büyükelçiliği 2017 yılı Aralık ayı itibariyle faaliyet göstermeye başlamıştır. Malta Ankara Büyükelçiliğine yapılacak kısa süreli Schengen vize başvuruları Malta Konsolosluğu ve Malta Büyükelçiliği Ankara’nın akredite ettiği ve Malta vize işlemleri için yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir. Eğitim, çalışma veya oturum gibi amaçlarla Malta’da 90 günden fazla kalmayı planlayan kişiler uzun süreli D vize başvurularını doğrudan malta Ankara Büyükelçiliğine yapabileceklerdir.

Malta Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ve Malta arasındaki diplomatik ilişkileri geliştirmek üzere faaliyet göstermektedir. Tür vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının kısa ve uzun süreli vize başvuruları, Türkiye’de yaşayan Malta uyruklu vatandaşların vatandaşlık işlemleri (evlenme, boşanma, nüfus kaydı, doğum belgesi vb.) Malta Ankara Büyükelçiliğinde gerçekleştirilmektedir.

Malta vizesi başvurularında, vize sonucu, süresi, onayı veya reddine karar veren tek yetkili kuruluş Malta Ankara Büyükelçiliğidir.

Malta İstanbul Başkonsolosluğu Vize

Malta Büyükelçiliği Ankara Türkiye’den yapılan vize başvurularını yetkili vize başvuru merkezlerinden alınan randevularla kabul etmektedir. Malta vizesi randevu süreci Malta vizesi için gerekli evrakların ibrazı ve Schengen kuralları gereği parmak izi verme prosedürünü içermektedir. Bu işlemler doğrudan Büyükelçilikte yapılmamaktadırlar ancak Malta vize sonucu hakkında değerlendirme ve karar yetkisi sadece Malta Büyükelçiliği Ankara’ya aittir. İlk kez Schengen vizesi başvurusu yapacak kişilerin parmak izi verme zorunluluğu bulunmaktadır. Son 5 yıl içinde Malta veya diğer Schengen üyesi devletlerden Schengen vizesi almış ve eski Schengen vizelerine VIS notu düşülen kişilerin randevuya şahsen gelme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Malta Ankara Büyükelçiliği’ne yapılan Schengen vizesi kapsamındaki Malta turistik vize, ticari vize, aile ziyareti vizesi başvurularında Malta’ya yapılacak seyahatin amacının ve koşullarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.  Malta Ankara Büyükelçiliğine hitaben yazılan dilekçe İngilizce olarak hazırlanmalı başvuru sahibinin ıslak imzasını taşımalıdır. Malta vize talep dilekçesinde belirtilen taleplerin, sunulan diğer vize evrakları ile uyumlu olması gerekmektedir. Vize dilekçesi, vize başvuru formu, rezervasyonlar ve kişisel durumunuza uygun diğer evrakların içerdiği bilgiler arasındaki tutarsızlık vize reddine yolaçacaktır.

Malta İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı

İstanbul
Malta İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri
 • 01 Ocak Yılbaşı
 • 30 Mart Cuma Kutsal Cuma
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 7 Haziran Sette Giugno
 • 14 – 15 Haziran Ramazan Bayramı
 • 21 -24 Ağustos Kurban Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 21 Eylül Malta Bağımsızlık Günü
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 13 Aralık Malta Cumhuriyet Bayramı
 • 25 Aralık Noel

Malta İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

 Pazartesi-Cuma: 09.00-17.00 olarak belirtilmiştir.

Malta İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Kocatepe, Aydede Cad. No: 16/11 Taksim, 34437 Taksim, Beyoğlu/Beyoğlu/İstanbul

Malta İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşım Bilgileri