Schengen Vizesi, Schengen Bölgesi dışında kalan ülkelerin vatandaşlarının, Schengen Bölgesi kapsamındaki ülkelere gidebilmek için almaları gereken vize tipidir.

Schengen Bölgesi, 1985 yılında Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Teşkilatı üyesi 5 ülke arasında (Fransa, Batı Almanya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg) imzalanan ve 1995 yılında yürürlüğe giren, bugün 33 ülkenin taraf olduğu Schengen Anlaşması ile, taraf ülkeler arasında sınır kontrollerinin kaldırıldığı ve taraf ülke vatandaşlarına serbest dolaşım hakkı tanınan bölgedir.

Serbest dolaşım hakkı AB vatandaşlarının temel haklarındandır. Her AB vatandaşına, sınır kontrolü olmadan sadece kimlik ya da pasaportla herhangi bir AB ülkesine seyahat, yaşama ve çalışma hakkı tanınmaktadır.

Schengen vizesi, AB üyesi 33 ülkeye tek bir vize ile gidebilmenizi sağlayan ortak vizedir. Bu 33 ülkeden 26 tanesi vize verme yetkisine sahiptir. Diğer 7 ülke Schengen vizesi verememekte ancak bu ülkelere diğer 26 ülkenin birinden alınmış Schengen vizesi ile girilebilmektedir.

Schengen Vizesi Alabileceğiniz Ülkeler:

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Latvia, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

Schengen Vizesi İle Gidebilen, Vize Almaya Gerek Olmayan Ülkeler:

Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Vatikan, San Marino, Monako

Schengen vizesi olanlar 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde Schengen ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkına sahip olmakla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliğine göre, Schengen vizesinin ilk kullanımında vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu vardır. Örneğin Almanya Konsolosluğundan alınan bir Schengen vizesi ile ilk olarak Almanya’ya giriş yapılması gerekmektedir. Vizenin süresine göre bu ülkeden sonra diğer bir Schengen üye ülkesine seyahat edilebilmektedir.

Schengen ülkeleri Schengen Vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat eden kişilerin bilgilerinin kaydedildiği bir veri tabanı kullanmaktadır. Schengen Bilgi Sistemi (Schengen Information System – SIS) adı verilen bu veri tabanı sadece anlaşmayı imzalayan ve vize verme yetkisine sahip ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır.

Schengen vizesi başvuru ve onayında uygulanan prosedürler, Schengen vizesinin genel kurallarını uygulamak dışında ülkeden ülkeye farklılıklar gösterebilir. Herhangi bir Schengen ülkesinin büyükelçiliği veya konsolosluğu tarafından verilen vize türünün seyahatin ve diğer koşulların mahiyetine veya belirli bir vize türüne bağlı olarak değişen kısıtlamalar olabilir. Ancak en genel tipteki Schengen vizesi, vize sahiplerine 180 gün (6 ay) içinde vizenin başlangıç tarihinden itibaren en fazla 90 gün seyahat etme hakkı tanıyan kısa süreli bir vize türüdür.

Seyahatin amacına ve niteliğine bağlı olarak Schengen ülkelerinin Türkiye’deki Konsolosluk ve büyükelçiliklerine 3 genel başlık altında toplanan vize türlerinde başvuru yapılabilmektedir.