Slovakya Ankara Büyükelçiliği

Slovakya Büyükelçiliği Ankara GörevleriTürkiye Slovakya Büyükelçiliği, Slovakya’yı Türkiye’de temsil etmekte olan Slovakya devletinin en resmi temsilcisidir. Slovakya Büyükelçiliği Ankara, Slovakya’yı Türkiye’de hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil etmektedir. Türkiye Slovakya Büyükelçiliği Türkiye’de bulunan Slovakya vatandaşlarının tüzel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini koruma ve iyileştirme yönünde faaliyetlerini sürdürürken Slovakya’yı, Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutmaktadır.

Türkiye Slovakya Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Slovakya Konsolosluk vize bölümü ise Slovakya vizesiişlemlerinin organize edilip yürütülebileceği bir temsilciliktir. Türkiye Slovakya Büyükelçiliği Konsolosluk bölümünde Slovakya vize işlemleriSlovakya vize başvuru formuSlovakya vize ücretleri, Slovakya Turistik, ticari ve aile ziyareti vizeleri hakkında bilgi edinebilir işlemlerde bulunabilirsiniz.

Slovakya  Ankara Büyükelçiliği Vize

Slovakya, 21 Aralık 2007 tarihinde Schengen sahasına dahil olmuştur ve 1 Ocak 2008 tarihinden bu yana Schengen vize rejimini ita etmektedir. Turist vize başvuruları sonucu temin edilecek vize Slovakya Schengen vizesi olacaktır. Schengen vize rejimine göre, yabancılara verilen kısa süreli vizenin toplam süresinin bir yarıyılda 90 günü geçmemesi öngörülmektedir. Bu çerçevede, Slovak Konsoloslukları Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşlarımıza, bir yarıyılda en fazla 90 gün geçerli vize düzenleyebilmektedir.

Avrupa Parlamentosu ve 810/2009 (Visa Kodu) Konseyine göre, 12 Eylül 2014 tarihinden itibaren Slovak Cumhuriyeti’nin Türkiye temsilcileri, başvuru sahibinin 10 parmak izi ile biyometrik verilerin toplanması şartı bulunmaktadır. 12 yaşın altındaki çocuklar hariç, parmak izlerinin toplanması tüm başvuru sahipleri için zorunludur.

Slovakya seyahatiniz kısa bir süreye tekabül ediyorsa ülkeye kısa süreli tatil, kültürel gezi, müzik festivali gibi uluslararası turistik bir organizasyona katılım amacıyla seyahat edecekseniz Slovakya turist vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Slovakya turist vizesi başvuruları, Slovakya Konsolosluğu’nun belirlediği önceliklere göre evrakların eksiksiz ve doğru şekilde toparlanıp organize edilmesiyle başlayan bir süreçtir. Slovakya turistik vize için gerekli evraklar, Sslovakya Cumhuriyeti Konsolosluklarının belirlediği yönergelere uygun olarak hazırlanmalı, Slovakya vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmalı ve vize başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır. Slovakya vize başvuru formunuz olmadan yapacağınız başvurular işleme alınmamaktadır. İdeal bir şekilde düzenlenmiş başvuru evrakları ile Slovakya Konsolosluğu veya Slovakya Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu vize hizmet merkezleri başvuruları kabul etmektedir.

Slovakya Ankara Büyükelçiliği Görev Alanı

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük

Slovakya  Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri

Slovakya Konsoloslukları ve Türkiye Temsilcilikleri, Slovakya resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

  • 6 Ocak Cumhuriyet Bayramı1 Ocak Epiphany (Acı Su Yortusu)
  • Paskalya Her yıl değişiyor
  • 8 Mayıs  İkinci Dünya Savaşının Sonu
  • 5 Temmuz Aziz Cyril ve Aziz Methodious Günü
  • 29 Ağustos Slovak Ulusunun Yükseliş Günü
  • 1 Eylül Kutsal Meryem’in Yedi Acısının Günü
  • 5 Eylül Azizler Günü
  • 24-26 Aralık Noel Tatili
  • 31 Aralık Yılbaşı

Slovakya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

 Pazartesi-Cuma: 09.00-17.00 olarak belirtilmiştir.

Slovakya Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Çankaya mahallesi, Atatürk Bulvarı, No: 245, Kavaklıdere / ANKARA

Slovakya Büyükelçiliği Ankara Telefon Numarası Nedir?
(0312) 457 20 00

Slovakya Ankara Büyükelçiliği Ulaşım Bilgileri