Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu

Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye’de yaşayan Slovakya vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni olan yabancı uyruklu vatandaşların vize işlemleri ile Türkiye’de ikamet eden Slovakya vatandaşlarının vatandaşlık işlemleri, kayıt işlemleri, oturum işlemleri gibi resmi işlemlerin yapıldığı Slovakya Büyükelçiliği dışında Türkiye’de var olan en resmi kurumdur.

Slovakya Ulusal Vizesi (uzun süreli vize) almak için Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu ya da Slovakya Büyükelçiliği Konsolosluk vize bölümüne başvurulması gerekmektedir. Slovakya Kısa süreli( Schengen vizesi) vizesi için ise (180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde) Slovakya Başkonsolosluğu İstanbul’un yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine başvuru yapılmaktadır.

 

Türkiye Slovakya Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Slovakya Konsolosluk vize bölümü ise Slovakya vizesiişlemlerinin organize edilip yürütülebileceği bir temsilciliktir. Türkiye Slovakya Büyükelçiliği Konsoloslukbölümünde Slovakya vize işlemleriSlovakya vize başvuru formuSlovakya vize ücretleri, Slovakya Turistik, ticari ve aile ziyareti vizeleri hakkında bilgi edinebilir işlemlerde bulunabilirsiniz.

Slovakya  Ankara Büyükelçiliği Vize

Slovakya, 21 Aralık 2007 tarihinde Schengen sahasına dahil olmuştur ve 1 Ocak 2008 tarihinden bu yana Schengen vize rejimini ita etmektedir. Turist vize başvuruları sonucu temin edilecek vize Slovakya Schengen vizesi olacaktır. Schengen vize rejimine göre, yabancılara verilen kısa süreli vizenin toplam süresinin bir yarıyılda 90 günü geçmemesi öngörülmektedir. Bu çerçevede, Slovak Konsoloslukları Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşlarımıza, bir yarıyılda en fazla 90 gün geçerli vize düzenleyebilmektedir.

Avrupa Parlamentosu ve 810/2009 (Visa Kodu) Konseyine göre, 12 Eylül 2014 tarihinden itibaren Slovak Cumhuriyeti’nin Türkiye temsilcileri, başvuru sahibinin 10 parmak izi ile biyometrik verilerin toplanması şartı bulunmaktadır. 12 yaşın altındaki çocuklar hariç, parmak izlerinin toplanması tüm başvuru sahipleri için zorunludur.

Slovakya seyahatiniz kısa bir süreye tekabül ediyorsa ülkeye kısa süreli tatil, kültürel gezi, müzik festivali gibi uluslararası turistik bir organizasyona katılım amacıyla seyahat edecekseniz Slovakya turist vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Slovakya turist vizesi başvuruları, Slovakya Konsolosluğu’nun belirlediği önceliklere göre evrakların eksiksiz ve doğru şekilde toparlanıp organize edilmesiyle başlayan bir süreçtir. Slovakya turistik vize için gerekli evraklar, Sslovakya Cumhuriyeti Konsolosluklarının belirlediği yönergelere uygun olarak hazırlanmalı, Slovakya vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmalı ve vize başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır. Slovakya vize başvuru formunuz olmadan yapacağınız başvurular işleme alınmamaktadır. İdeal bir şekilde düzenlenmiş başvuru evrakları ile Slovakya Konsolosluğu veya Slovakya Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu vize hizmet merkezleri başvuruları kabul etmektedir.

Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı

Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Zonguldak.

Slovakya  İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri

Slovakya Konsoloslukları ve Türkiye Temsilcilikleri, Slovakya resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

  • 6 Ocak Cumhuriyet Bayramı1 Ocak Epiphany (Acı Su Yortusu)
  • Paskalya Her yıl değişiyor
  • 8 Mayıs  İkinci Dünya Savaşının Sonu
  • 5 Temmuz Aziz Cyril ve Aziz Methodious Günü
  • 29 Ağustos Slovak Ulusunun Yükseliş Günü
  • 1 Eylül Kutsal Meryem’in Yedi Acısının Günü
  • 5 Eylül Azizler Günü
  • 24-26 Aralık Noel Tatili
  • 31 Aralık Yılbaşı

Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

 Pazartesi-Cuma: 09.00-17.00 olarak belirtilmiştir.

Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Bambu Sok. ,No: 6, 3 , 34330 Levent / İSTANBUL

Slovakya Büyükelçiliği Ankara Telefon Numarası Nedir?
(0312) 457 20 00

Slovakya İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşım Bilgileri