Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ve diğer Yunanistan Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Yunanistan Vizesi ve Yunanistan Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.

Yunanistan’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda hizmet verir.

Yunanistan Konsoloslukları yetkisi altında yapılan işlemler hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. İşlem başvurusu için öncelikle ikamet edilen ilin bağlı olduğu yetkili Yunanistan Konsolosluğu’nun hangisi olduğu öğrenilmelidir. İşlem müracaatı için ilgili Yunanistan Konsolosluğu’nun tespit edilmesinin ardından yetkili Konsolosluk’tan başvuru için randevu alınması gerekmektedir. Yunanistan Konsolosluğu’na işlem müracaatı öncesinde aşağıda belirtilen işleme uygun evrakların hazır bulundurulması önemle tavsiye olunur.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize

Bir şahsın adı ‘Yunanca’ ya da yabancı resmi evraklarda farklı şekillerde yazılmış olabilir. Bu gibi durumlarda Yunanistan Konsolosluk yetkilileri, Yunanistan’da kullanılmak üzere (Yunanca) veya Türkiye’de kullanılmak üzere (Yunanca-Türkçe tercümesi ilişkilendirilmiş halde) Aynıyet Belgesi düzenleyebilmektedir. Konsolosluk yetkilisi, bu durumda talep edenin  aynı kişi olduğunu tasdik etmektedir.

Yunanistan Konsolosluğu’nun bu belgeyi düzenleyebilmesi için, ismin farklı yazılmasından doğan değişikliğin gösterildiği resimli iki belgenin (Yunanca ve yabancı dilde) sunulması gereklidir.

Yunanistan Konsolosluğu’nun Sabıka Kaydı Belgesini düzenleyebilmesi için ilgili şahsın dilekçe vermesi gerekmektedir. Eğer ilgili kişi daimi olarak yurtdışında kalması durumunda; vermiş olduğu dilekçe, Yunanistan Konsolosluğu vasıtasıyla Atina Savcılığı’na iletilir. Farklı bir durumda söz konusu olduğunda, dilekçe Yunanistan Konsolosluğu aracılığıyla, ilgili kişinin Yunanistan’da ikamet ettiği yerin Savcılığına gönderilmektedir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı

Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova, Zonguldak illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır. Kısa süreli Yunanistan seyahatleri için yapılan vize başvuruları, doğrudan Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri

 • 01 Ocak Yılbaşı
 • 6 Ocak 2018 Dini Bayram
 • 19 Şubat 2018 Dini Bayram
 • 25 Mart 2018 Ulusal Bayram
 • 6 Nisan 2018 Paskalya
 • 9 Nisan 2018 Paskalya
 • 1 Mayıs 2018 İşci Bayramı
 • 28 Mayıs 2018 Dini Bayram
 • 15 Ağustos 2018 Dini Bayram
 • 28 Ekim 2018 Ulusal Bayram
 • 25 Aralık 2018 Noel
 • 26 Aralık 2018 Noel

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

 Pazartesi-Cuma: 09.00-17.00 olarak belirtilmiştir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Turnacıbaşı sok 22 Beyoğlu, İSTANBUL

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Basın Ataşeliği, Adres
Miralay Seçik Bey sok. No 9 Kat 6 Gümüşsuyu, Istanbul

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Turizm Ataşeliği Adres
Cumhuriyet Cad. No 181, Kat 5, 34373, Harbiye – İstanbul

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği, Adres
Turnacıbaşı sok 22 Beyoğlu, 34433 İSTANBUL

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşım Bilgileri