Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu ve diğer Yunanistan Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Yunanistan Vizesi ve Yunanistan Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.

Yunanistan’a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi, Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda hizmet sunmaktadır.

Yunanistan Konsoloslukları yetkisi altında yapılan işlemler hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. İşlem başvurusu için öncelikle ikamet edilen ilin bağlı olduğu yetkili Yunanistan Konsolosluğu’nun hangisi olduğu öğrenilmelidir. İşlem müracaatı için ilgili Yunanistan Konsolosluğu’nun tespit edilmesinin ardından yetkili Konsolosluk’tan başvuru için randevu alınması gerekmektedir. Yunanistan Konsolosluğu’na işlem müracaatı öncesinde aşağıda belirtilen işleme uygun evrakların hazır bulundurulması önemle tavsiye olunur.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Vize

Bir şahsın adı ‘Yunanca’ ya da yabancı resmi evraklarda farklı şekillerde yazılmış olabilir. Bu gibi durumlarda Yunanistan Konsolosluk yetkilileri, Yunanistan’da kullanılmak üzere (Yunanca) veya Türkiye’de kullanılmak üzere (Yunanca-Türkçe tercümesi ilişkilendirilmiş halde) Aynıyet Belgesi düzenleyebilmektedir. Konsolosluk yetkilisi, bu durumda talep edenin  aynı kişi olduğunu tasdik etmektedir.

Yunanistan Konsolosluğu’nun bu belgeyi düzenleyebilmesi için, ismin farklı yazılmasından doğan değişikliğin gösterildiği resimli iki belgenin (Yunanca ve yabancı dilde) sunulması gereklidir.

Yunanistan Konsolosluğu’nun Sabıka Kaydı Belgesini düzenleyebilmesi için ilgili şahsın dilekçe vermesi gerekmektedir. Eğer ilgili kişi daimi olarak yurtdışında kalması durumunda; vermiş olduğu dilekçe, Yunanistan Konsolosluğu vasıtasıyla Atina Savcılığı’na iletilir. Farklı bir durumda söz konusu olduğunda, dilekçe Yunanistan Konsolosluğu aracılığıyla, ilgili kişinin Yunanistan’da ikamet ettiği yerin Savcılığına gönderilmektedir.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Görev Alanı

Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak, Balıkesir illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır. Kısa süreli Yunanistan seyahatleri için yapılan vize başvuruları, doğrudan Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmemektir.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Tatil Günleri

 • 01 Ocak Yılbaşı
 • 6 Ocak 2018 Dini Bayram
 • 19 Şubat 2018 Dini Bayram
 • 25 Mart 2018 Ulusal Bayram
 • 6 Nisan 2018 Paskalya
 • 9 Nisan 2018 Paskalya
 • 1 Mayıs 2018 İşci Bayramı
 • 28 Mayıs 2018 Dini Bayram
 • 15 Ağustos 2018 Dini Bayram
 • 28 Ekim 2018 Ulusal Bayram
 • 25 Aralık 2018 Noel
 • 26 Aralık 2018 Noel

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

 Pazartesi-Cuma: 09.00-17.00 olarak belirtilmiştir.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Yunanistan Başkonsolosluğu İzmir Posta Adresi
Atatürk Caddesi No.366/1A Alsancak,35220 İzmir, Türkiye

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Posta Kodu
35220

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu İlçe/Semt
Alsancak

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Ulaşım Bilgileri