Avusturya Konsolosluğu

Avusturya’ya seyahat planı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Türkiye’deki Avusturya dış temsilciliklerine Avusturya Schengen vize başvurusu yapmaları gereklidir.

T.C. Diplomatik Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahibi olan vatandaşlar, Avusturya seyahatlerinde 180 gün içinde 90 günlük süreyi aşmamaları halinde, ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedirler.

Schengen Vize Yönetmeliği uyarınca, Avusturya resmi makamları tarafından onaylanan Avusturya Schengen Vizesi Avusturya’ya giriş hakkının yanında, Avusturya’nın üyesi olduğu 26 Schengen Bölge üyesi ülkeye de serbest dolaşım hakkı sahibi olmaktadırlar.

Avusturya Fahri Konsolosluğu Vize Başvurusu

Avusturya Türkiye dış temsilcilikleri olan İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu ve Ankara Avusturya Büyükelçiliği, Avusturya Schengen vize başvurularını konsolosluk vize ofislerine doğrudan kabul etmemektedir. Avusturya Konsolosluğu vize müracaatlarını yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri ve akredite edilmiş seyahat acentaları kanalıyla işleme almaktadır. Avusturya vize işlemlerinin tamamen idari kısmından sorumlu olan Avusturya Vize Başvuru Merkezleri Avusturya vize işlemlerinin sürecinde tamamen idari kısmından sorumludur ancak vize başvurularının incelenmesi, değerlendirilmesi ve vize kararı Avusturya Büyükelçiliği ve Avusturya Başkonsolosluğu’nun inisiyatifindedir.

Avusturya Konsolosluğu’nun vize onayı kesinleşinceye kadar bilet satın alınmaması veya iade edilemez seyahat anlaşmaları yapılmaması tavsiye olunur. Bazı durumlarda, vize başvurularının değerlendirmesi ek süre gerektirebilmektedir. Seyahat tarihinden en geç 15 gün öncesinde ya da en erken 2 ay öncesine kadar başvuru yapılabilmektedir.

Avusturya vize başvurusunda kişinin durumuna uygun şekilde hazırlanmış olan evrakların başvuru sahibine dair doğru bilgileri içermesi, tutarsızlık içermemesi, sahte bilgi içermemesi gerekmektedir. Seyahat tarihlerinin içeren bütün evraklar bir bütünlük arzetmelidir. Şüphe oluşturabilecek durumlarda Avusturya vize başvurusu reddedilebileceği gibi Avusturya Konsolosluğu ve Avusturya Büyükelçiliği başvuru sahiplerini ayrıca bir mülakata çağırma hakkını saklı tutar. Yanlış bilgilerle yapılan başvuruların cezai yaptırım içeren yasal sonuçları olabilmektedir.

Avusturya Vizesi Evrakları

Avusturya vize işlemlerinde kullanacağınız pasaportunuzun son 10 yıl içinde alınmış olması, yırtık yıpranmış olmaması, eğer varsa içindeki eski Schengen vize etiketlerinin ve kimlik bilgilerinin okunaklı olması ve yeni vize etiketinin yapıştırılabilmesi için en az 2 boş sayfası olması gerekmektedir. Yıpranmış ve hasarlı pasaportla yapılan başvurularda Avusturya Konsolosluğunun akredite ettiği vize başvuru merkezi tarafından kabul edilmemektedir. Pasaportunuz Türkiye’deki vize işlemleri sırasında sorunsuz olarak işlem girmiş olsa bile Avusturya’ya girişinizde ülkenin bulunan sınır görevlilerinin yeniden kontrolünden geçecek ve ülkeye girişiniz orada netlik kazanacaktır. Seyahatinizin başından sonuna kadar pasaportunuzun Avusturya Schengen vize prosedürlerinin gerektirdiği şekilde olmasına özen gösteriniz.

Avusturya vize başvurularında kullanılacak olan fotoğrafların başvuru sahibinin güncel halini yansıtmalıdır. Daha önceki Schengen vizelerinde kullanılan fotoğrafların yeni Avusturya Schengen vize başvurusunda kullanılmaması gerekmektedir. Ayrıca fotoğrafın beyaz fon üstünde ve Schengen kurallarının belirlediği ölçülerde olması gerekmektedir.

Avusturya vizesi için gereken evraklar seçtiğiniz vize kategorisine göre düzenlenir. Avusturya turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, konferans ve fuar katılımı, tıbbi ziyaret gibi çeşitli amaçlarla Avusturya vizesi talebinde bulunduğunuzda ana evraklar aynı olmaklar birlikte, her vize kategorisine özel ve onun gerektiği ek evraklar mevzubahistir. Eksik evrak ile yapacak olduğunuz her başvuru işlemlerinizi ise başarısız bir müracaat gerçekleştirmenize sebep olacağı unutulmamalıdır. Avusturya vizesi için gerekli olan belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde organize ederek Avusturya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize merkezlerinden Avusturya vizenizi edinebilirsiniz. Avusturya Konsolosluğu vize başvurularını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığıyla yapılabileceğini belirtmektedir.

Avusturya vizesinin çıkma süresi evraklarınızın tamamlanması ve Avusturya Konsolosluğu’nun ek evrak talebinde bulunma durumuna göre değişiklik gösterecektir. Avusturya Konsolosluğu bazı durumlarda vize başvuru evraklarınıza ek evrak talebinde bu durum vize çıkış sürenize etki edebilir. Avusturya vizesi, tüm olasılıkların göz önüne alınması ile birlikte 5-10 iş günü içerisinde sonuçlanabilmektedir. Ancak vize başvurularını sonuçlandırma süresi tamamen Avusturya Konsolosluğunun insiyatifindedir. Konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda işlem süresini uzun tutma hakkına sahiptir. Buna bağlı olarak başvuruların seyahate en az 1 ay kala yapılması en fazla 3 ay kala yapılması tavsiye olunur.

Avusturya vize işlemleriniz ret almış olabilir. Avusturya Konsolosluğu başvuru evraklarınızı ve seyahat gerekçenizi yetersiz görmesi ile birlikte böyle bir sonuç vermesi muhtemeldir. Vize başvuru evraklarınızı doğru bir şekilde organize ederek yeniden başvuru yapabilirsiniz. Yeni başvuru yapmanızın önünde herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır.

Avusturya vizesi için gerekli olan evraklar Avusturya Hükümetinin Avusturya Konsolosluğuna verdiği yetki çerçevesinde belirlenmekte olup Schengen vize prosedürünü içerir. Avusturya vizesi için gereken evraklar bazı durumlarda güncellenebilmektedir. Bu nedenle başvurduğunuz dönemde sizden talep edilen evrakların orijinallerinin mi yoksa fotokopilerinin mi talep edilip edilmediğine dikkat edilmelidir.