İsviçre Konsolosluğu

İsviçre’ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (bordo) hamili vatandaşları İsviçre vizesi başvurusunda bulunmak mecburiyetindedirler.  İsviçre Devleti Schengen Bölgesi’ne üye bir ülkedir. Dolayısıyla, pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunmayan Umuma Mahsus (bordo) pasaport hamili kişiler bu ülkeye gerçekleştirecekleri kısa süreli (90 güne kadar olan) seyahatler öncesinde İsviçre Schengen vizesine başvurmalıdır.   Hususi, Diplomatik veya Hizmet Pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler için İsviçre vizesi başvurusu yapma mecburiyeti yoktur. İsviçre’ye uzun sürel vize yani; aile birleşimi, oturum, çalışma izni gibi sebeplerle seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşları başvurularını direkt olarak İsviçre Ankara Büyükelçiliğine ve İsviçre İstanbul Başkonsolosluğuna yapmalıdır.

Ancak İsviçre Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Departmanı kapandığı için Türkiye’de yaşayan İsviçre vatandaşlarının konsolosluk hizmetleri ve vize ile ilgili bütün işlemler 15 Nisan 2013 tarihinden itibaren İstanbul’da bulunan İsviçre Başkonsolosluğu tarafından yürütülmektedir.  İsviçre’ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Hususi Pasaport (Yeşil) ve Diplomatik Pasaport (Siyah) ve Hizmet (Gri) Pasaportu hamili olanlar 6 ay içerisinde 90 gün ile sınırlı seyahatlerini vizesiz gerçekleştirebilmektedir. Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahipleri İsviçre’ye seyahat etmek için İsviçre Konsolosluğuna, İsviçre Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara başvuru yapılır.

İsviçre Konsolosluğu Vize İşlemleri

İsviçre Schengen Bölgesi üyesidir. Dolayısıyla bu ülkeye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İsviçre Konsolosluğu’na Schengen vizesi için başvuru yapmalıdır.

Schengen vizesi; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre’de geçerlidir.

Schengen vizesi, seyahat edilecek Schengen üyesi ülkelerde en fazla 90 gün kalma hakkı verdiğinden, ticaret ya da çalışma amaçlı seyahatler için uygun değildir.

– İsviçre Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunacak Suriye’li vatandaşlar vize başvuru işlemleri için +90 (212) 370 31 00 numaralı telefonu arayarak randevu almalıdır.

– İsviçre’de ailesi olan ve randevularını önceden almış Suriyeli vatandaşlar, Arapça olan bütün belgelerini yeminli tercüman vasıtasıyla ingilizce’ye çevirmek zorundadır.  Bu kişiler eğer kendilerini İngilizce, Türkçe ya da Almanca ifade edemiyorsa vize başvuru işlemleri için yanında konuşmaları tercüme edecek bir kişi ile gitmelidir.

– İsviçre Konsolosluğuna başvuruda bulunurken İsviçre ve Türkiye resmi tatilleri (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) nedeniyle işlem sürelerinin uzaması söz konusu olabileceği için başvurunun bu tarihlere denk gelip gelmediğini göz önünde bulundurulmalıdır.

– 18 yaşından küçük (reşit olmayan) kişiler vize başvurularını anne ve baba tarafından veya yasal vasi ile birlikte ya da bu kişilerin iznini gösterir muvafakatname ile yapmalıdır.

– Vize başvurusunda kullanılacak seyahat belgesinde (pasaportta) vizenin belirtileceği en az iki boş sayfanızın olmaması durumunda, başvuru yapılmadan önce yeni bir pasaport alınmalıdır.

İsviçre Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsviçre’ye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını İsviçre Konsolosluğuna Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlara (TLS Contact) ve Vize Danışma Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilirler.

İsviçre Konsolosluğu kısa süreli seyahat amacı taşıyan vize başvurularını (istisnai durumlar dışında) doğrudan kabul etmemektedir.

Ancak uzun süreli İsviçre vizesi (oturum izni, çalışma izni, ve aile birleşimi) başvuruları söz konusu olduğunda İsviçre Konsolosluğu’na şahsen başvuru yapılmalıdır. (Lütfen vize başvurusu yapmadan önce İsviçre Konsolosluğunu arayarak bu bilgiyi teyit ediniz)

İsviçre vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi İsviçre Konsolosluğuna aittir.