Letonya Konsolosluğu

Letonya Cumhuriyeti Devleti’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunmadığı takdirde bu ülkeye giriş yapabilmek için vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Letonya Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer aldığı için bu ülkeye seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Letonya’ya yapacakları en fazla 90 günlük ( kısa süreli) seyahatler için Schengen vizesine başvuru yapmalıdırlar.

Letonya’ya seyahat edecek kişiler,  Letonya Konsolosluğu, Letonya Büyükelçiliği ve Letonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/ Seyahat Acentelerine vize başvurusunda bulunabilirler.

Letonya Konsolosluğu kısa süreli seyahatlere ilişkin vize müracaatlarını bazı durumlarda birebir almamaktadır. Bu nedenle kısa süreli (Schengen) vizesi başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş Vize Danışma Merkezleri ile Turizm/ Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapılmalıdır.

Ancak vize başvuruları aracı kurumlara yapılmış olsa da vize ile ilgili karar mercii Letonya Ankara Büyükelçiliği’dir. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde bulunan Letonya Fahri Konsolosları da Letonya vizesi başvurularını kabul etmektedir. Ancak Letonya Fahri Konsolosluklarının Letonya vizesi hakkında karar verme yetkisi bulunmaz

Letonya Konsolosluğu Vize İşlemleri

Letonya Cumhuriyeti Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Kişiler Letonya Schengen Vizesi sahibi oldukları takdirde seyahatlerini Letonya’dan başlatmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de Letonya Schengen vizesi ile seyahat edebilmektedirler.

Schengen vizesi, seyahat edilecek Schengen üyesi ülkelerde en fazla 90 gün konaklama şansı tanımaktadır. Ancak Schengen vizesine ilk defa müracaat edecek kişilere (istisnai durumlar dışında) kısa süreli vize verilir. Vizenin kullanımı ve Letonya seyahatlerinin sıklığı vize süresi bazı durumlarda kişilere daha uzun süre konaklama imkanı tanınmaktadır.

Schengen vizesi; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre’de geçerlidir.

Letonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurularını Letonya Konsolosluğu, Letonya Büyükelçiliği ve Vize Danışma Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilirler.

Letonya Ankara Büyükelçiliği, Letonya vizesi başvurularını (istisnai durumlar hariç) birebir kabul etmemektedir. Bu nedenle Letonya’ya kısa süreli (90 gün süreli) seyahat etmek isteyen kişiler vize işlemlerini Letonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen Vize Başvuru Merkezleri aracılığıyla yapabilirler. Letonya Turistik vize, Letonya Ticari vize, Letonya Aile Ziyareti vizesi ve Letonya transit vize başvuruları da vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir.

Letonya’ya uzun süreli (aile birleşimi, çalışma, eğitim, vb…..) sebeplerle seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Letonya’da 90 günden fazla konaklamayı mecbur kılan vize çeşitleri için müracaat etmelidir.  Bu kişiler başvurularını birebir Letonya Konsolosluğu’na ve Letonya Büyükelçiliği‘ne yapmalıdır.(Bu bilgi vize başvurusu öncesinde Letonya Konsolosluğu aranarak teyit edilmelidir.)