İsveç İstanbul Başkonsolosluğu

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul, İsveç Devletinin Türkiye’deki resmi diplomatik misyonudur. İsveç Başkonsolosluğu İstanbul, İsveç Ankara Büyükelçiliği ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet izni ile yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemlerinde karar yetkisine sahip yegâne kurumlardır. İsveç Başkonsolosluğu İstanbul ayrıca Türkiye’de yaşamakta olan uzun süreli oturma izni sahibi İsveç nüfusuna kayıtlı vatandaşların evlenme, doğum, ölüm, nüfus kaydı, pasaport gibi vatandaşlık işlemlerinde yetkili tek başvuru mercidir. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, İsveç’in Türkiye’deki resmi diplomatik temsilciliği olarak Türkiye ve İsveç arasında sosyal, ekonomik, politik, kültürel, siyasi, tarihi ve diplomatik ilişkilerin uluslararası ilişkiler ekseninde geliştirilmesinde önemli çalışmalar yapmaktadır.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Vize

İsveç vizesi randevusu İsveç Büyükelçiliği Ankara’nın konsolosluk birimlerinden alınmaktadır. Oturum izni, çalışma izni, ikamet izni, uzun süreli eğitim talepleri gibi uzun süreli vize başvuruları doğrudan İsveç Büyükelçiliğine yapılırken, kısa süreli Schengen vize başvurusu randevuları İsveç Konsolosluğu tarafından resmi olarak vize işlemleri için yetkili atanan vize başvuru merkezlerinde ve büyükelçilik ve başkonsoloslukta gerçekleştirilebilmektedir. Vize randevusu vize başvuru merkezinden alınabilmektedir. Büyükelçilik veya Konsolosluktan alınan vize randevularında vizenin çıkış süresi 15 gün iken, başvuru merkezinden alınan vize randevusu 3 ila 5 iş günü içinde sonuçlanabilmektedir. Ancak vize sonuçlanma süreleri koşullara göre değişebildiğinden, konu hakkında detaylı bilgi Konsolosluktan teyit edilmelidir. İsveç vize randevusu gerekli evrakların ve başvuru sahibinin biyometrik veri ibrazını içermektedir.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Görev Alanı

İsveç Konsoloslukları Türkiye’de görev bölgesi ayrımı yapmadan her ilde başvuru kabul etmektedirler. Bununla birlikte İstanbul, Bursa, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Yalova, İzmit, Kocaeli, Muğla, Antalya, Isparta, Denizli, Samsun, Giresun, Zonguldak, Bolu, Konya’da ikamet eden vatandaşlar başvuru işlemlerini İstanbul İsveç Başkonsolosluğuna yapabilmektedirler.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri

  • 01 Ocak 2019 Salı Yeni Yılın İlk Günü
  • 19 Nisan 2019 Cuma İyi Cuma.
  • 22 Nisan 2019 Pazartesi Paskalya.
  • 04-05-06 Haziran 2019 Sa-Ça-Pe Ramazan Bayramı.
  • 12-13-14 Ağustos 2019 Pa-Sa-Ça Kurban Bayramı.
  • 29 Ekim 2019 Çarşamba Cumhuriyet Bayramı.
  • 24/25 Aralık 2019 Sa-Ça Noel Bayramı.
  • 31 Aralık 2019 Salı Yeni Yıl Akşamı.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi-Perşembe:08:00-16:00, Cuma: 08:00-13:30,

Vize Bölümü: Pazartesi-Perşembe 14:00-16:00

Oturum İzni başvuruları: Pazartesi – Perşembe: 10:30 – 12:30 (randevu alınması gerekmektedir)

İsveç Vatandaşları Pasaport işlemleri: Salı ve Perşembe 14:00 – 16:30 (randevu alınması gerekmektedir)

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

İstiklal Caddesi 247 Tünel-Beyoğlu, İstanbul

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul Telefon:
+90 212 334 06 00

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul E-posta:
generalkonsulat.istanbul-visum@gov.se

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşım Bilgileri