Finlandiya Ankara Büyükelçiliği

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Finlandiya’nın Türkiye’deki tek resmi temsilciliği olarak Fin ve Türk vatandaşlarına hizmet vermektedir. Finlandiya ve Türkiye arasında siyasi, ticari, kültürel ve ekonomik faaliyetlerin ve işbirliğinin ilerletmeye yönelik ve Türkiye’de Finlandiya’yı ve Fin vatandaşlarını ilgilendiren konularda hizmet vermektedir. Finlandiya’nın Türkiye’de daha iyi tanınması Finlandiya diplomatik temsilciliğinin başlıca görevleri arasındadır. Finlandiya Büyükelçiliği Ankara, Finlandiya ve Türkiye vatandaşlarına ve firmalarına politik, ekonomik ve kültürel konularda ülkeye girişle ilgili hususlar ve konsolosluk evrak işlemleri konularında hizmet sağlar.

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en fazla üç aylık seyahatleri süresinde Finlandiya’ya giriş yapabilmeleri için Finlandiya Schengen vizesine sahip olmaları gerekmektedir. Finlandiya’da ikamet iznine sahip olabilmek için iki tip izin söz konusudur: En fazla 90 güne kadar olan Finlandiya Schengen vizesi başvurusu ve üç aydan daha uzun süreli ziyaretler için geçerli olan çalışma, eğitim görme, aile birleşimi gibi hususları kapsayan oturma izni başvuruları.

Finlandiya için Schengen vize başvuruları VFS Global şirketi aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Finlandiya Schengen vizesi başvuruları Ankara ve İstanbul’da bulunan Vize Başvuru Merkezlerine şahsen yapılmalıdır. Finlandiya Vize başvuruları elektronik ortamda tamamlanmalıdır. Başvurular VFS Global’in vize merkezlerine yapılsa da vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca Finlandiya Ankara Büyükelçiliğine aittir.

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Görev Alanı

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Batman, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Mersin, Iğdır, Karabük, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Malatya, Muğla, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak  illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini Finlandiya Ankara Büyükelçiliği‘nde yapabilirler.

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri

Cuma  Yılbasi (TUR/FIN)
 Çarşamba  Epifani (hristiyan yortusu) (FIN)
 Cuma  Kutsal Cuma (FIN)
 Pazartesi  Paskalya (FIN)
 Cumartesi  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (TUR)
 Pazar  Emek ve Dayanişma Günü (TUR/FIN)
 Perşembe  Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı (TUR)
Perşembe  Yükseliş Günü (FIN)
Cuma Yaz Dönümü Günü (FIN)
Cuma – Ramazan Bayramı (TUR)
Salı Zafer Bayramı (TUR)
Çars-Perş-Cuma Kurban Bayramı (TUR)
Cuma  Cumhuriyet Bayramı (28.10. yarim gün) (TUR)
Salı Finlandiya’nın Bağımsızlık Günü
Cumartesi  Noel Arifesi (FIN)
Pazar  Noel (FIN)
 Pazartesi  Noel Ertesi (FIN)

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma 8:30-12:00 13:00-15:00’dir. Pasaportlar ise 13:00-16:00 arasında teslim edilmektedir.  Finlandiya vize başvuru merkezleri resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü Başvuru Saatleri Nedir?

Pazartesi:                 09.00-12.00 ve 13.00-15:30

Salı:                          10.00-12.00

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Finlandiya Büyükelçiliği Ankara Adres

Kader Sokak. No. 44  Gaziosmanpaşa  ANKARA

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Ulaşım Bilgileri