İspanya Konsolosluğu

İspanya, Avrupa Birliği ve Schengen grubu ülkesidir. Türkiye ile İspanya devleti arasında vize uygulaması bulunurken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları muhtemel İspanya seyahatleri öncesi bu ülkenin vizesini almaları gerekecektir. Kısa süreli İspanya vizesi başvurularında bulunulacak olması halinde İspanya Schengen vizesi başvurularında bulunulmalıdır.

Kısa süreli İspanya Schengen vizesi maksimum 90 gün olarak verilirken, 90 günden daha fazla alınan İspanya vizesi ise İspanya Ulusal Vizesi olacaktır.

90 güne kadar olan vize başvuruları İspanya Turistik Vize, İspanya Ticari Vize ve İspanya Aile Ziyareti Vizesi kapsamında İspanya Konsolosluğunun yetkilendirdiği kurumlara ya da Turizm/Seyahat Acentelerine yapılmalıdır.

İspanya Uzun Süreli, D vize ve İspanya Erasmus vizesi gibi başvurular ise direk olarak İspanya Konsolosluğu İstanbul ve İspanya Büyükelçiliği Ankara’ya gerçekleştirebilecektir.

İspanya vize işlemleri için randevu alınması zorunludur, vize işlemlerinde kullanılacak pasaport son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olup ve en az 3 ay 15 gün geçerliliği bulunmalıdır.

İspanya Konsolosluğu Vize İşlemleri

İspanya vize işlemleri için son 10 yıl içerisinde alınmış en az 3 ay 15 gün geçerliliği olan pasaportlar kullanılmalıdır.

İspanya vizesi için gerekli evraklar güncel olup maksimum 3 ay içerisinde alınmış olmalıdır.

İspanya seyahati süresini kapsayan otel ve uçak rezervasyonu ayrıca yine seyahat sürenizi kapsayan seyahat sağlık sigortasının yaptırılması vize işlemleriniz için zorunludur. İspanya Konsolosluğu bazı durumlarda başvuru sahibini görüşmeye davet edebilir.

İspanya Vize Türleri

İspanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yapacakları seyahatin amacına (Turistik, Ticari, Öğrenci vizesi gibi) ve konaklama süresine(kısa süreli, uzun süreli) bağlı olarak kendilerine uygun olan İspanya vizesi çeşidini belirleyip, vize başvurularını buna göre gerçekleştirmelidir.

İspanya kısa süreli vizesi, Schengen Vizesi, uzun süreli vize ise oturum vizesi olarak anılmaktadır. İspanya vizesi seyahat amacına göre aşağıdaki kategorilere ayrılmaktadır;

  • İspanya Turistik Vizesi: İspanya’ya turistik gezi amacıyla seyahat etmek isteyen kişiler bu İspanya Turistik vizesine başvuru yapmalıdır.
  • İspanya Ticari Vizesi: İspanya’ya ticari faaliyet sebebiyle seyahat etmek isteyen kişiler İspanya Ticari vizesi başvurusunda bulunmalıdır.
  • İspanya Transit Vizesi: Üçüncü bir ülkeye seyahat edecek olan ancak bu seyahat için İspanya’dan geçmesi gereken kişiler İspanya Transit vizesine başvuru yapmalıdır.
  • İspanya Kongre & Konferans Vizesi: İspanya’da gerçekleşen mesleki, sanatsal vb. kongre ve konferansları takip etmek isteyen kişiler İspanya Kongre & Konferans Vizesine başvuru yapmalıdır.
  • Öğrenci Vizesi: İspanya’ya eğitim amacıyla seyahat etmek isteyen kişiler bu vize çeşidine başvurmalıdır.
  • İspanya Çalışma Vizesi:İspanya’da çalışmak isteyen kişiler İspanya Çalışma vizesine başvuruda bulunmalıdır.

İspanya Vizesi için Gerekli Evraklar

1. Pasaport

İspanya vize işlem başvurularında, ilk veriliş tarihi 10 yıldan eski olan pasaportlarla yapılan müracaatları kabul etmemektedir. İspanya vizesi başvuru işlemleri öncesinde, pasaport geçerlilik süresinin başvurulan tarihten ileriye doğru en az 3 ay olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportta, İspanya vizesinin belirtileceği en az 2 boş sayfanın olmaması durumunda, başvurunun yeni bir pasaportla yapılması önerilir. Hasarlı pasaportlarla yapılan vize başvuruları, Konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilmemektedir. Pasaportun sayfalarında bulunan damga, imza, vize ya da yazının fotokopileri dosya içerisine konulmalıdır.

2. Varsa Eski Pasaportların İbrazı

İspanya vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgileri, geçerlilik sürelerini içeren sayfaların ve önceki Schengen vizelerinin fotokopileri

3. İspanya Vize Başvuru Formu

İspanya vize başvurusunda İngilizce ya da İspanyolca Vize Başvuru Formu kullanılmalı, istenirse form Türkçe olarak doldurulabilir. İspanya Schengen Vize Başvuru Formu’nda beyan edilen bilgilerle, dosyaya eklenen belgelerin birbirini desteklemesi önemlidir. Eksik evrak ya da tutarsız bilginin tespiti halinde vize başvurusu ret ile sonuçlanabilmektedir. Başvuru sahibinin İspanya Schengen Vize Başvuru Formu’nu dikkatlice ve eksiksiz doldurması gerekmektedir. Pasaport sahibi tarafından İspanya Vize Başvuru Formu’nun 37. Kutucuğa ve en son sayfanın sonundaki aynı kutucuğa toplamda 2 adet imza atılmalıdır. Eğer İspanya vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise; imza bölümü ebeveyn tarafından imzalanmalıdır.

4. Biometrik Fotoğraf

İspanya vize işlemleri için başvuru dosyasına eklenen fotoğrafın biometrik özelliklere sahip olması zorunludur. Fotoğrafın 3,5×4,5 cm ölçülerinde, İspanya Vize başvuru sahibinin güncel ( 6 aydan daha yeni)halini temsil eden, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan önceki vize başvurularında kullanılmamış olma özelliklerine sahip olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife bakmalı ve baş düz olmalı; yüzün boyutu çenenin altından alnına kadar(saçlar dahil) 30 ile 36 mm arasında olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin fotoğrafta gözlük, şapka, başörtüsü vb. aksesuarlarla yüzünün kapanmamasına özen gösterilmelidir. Dini gerekçelerle başörtüsü kullanan kişilerin, bu durumda gözlerin, kaşların, alının ve kulakların görünecek şekilde fotoğraf çektirmesi mecburidir.

5. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

İspanya vize işlemleri başvurusunda bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve adres bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi zorunludur. İspanya vize işlemleri başvuru yapan kişilerin İkametgah Belgesi sunmaları gerekmektedir.