İsveç Ankara Büyükelçiliği

İsveç Büyükelçiliği Ankara, İsveç’i Türkiye’de temsil eden İsveç Devletinin diplomatik misyonlarının resmi kurumudur. İsveç Büyükelçiliği Ankara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de yaşayan vatandaşların vize işlemlerinde karar yetkisine sahip tek kurumdur. İsveç Büyüeklçiliği ayrıca Türkiye’de yaşamakta olan uzun süreli oturum izni sahibi İsveç vatandaşlarının doğum-ölüm-evlenme gibi vatandaşlık işlemlerini içeren konularda başvuru mercidir. İsveç Ankara Büyükelçiliği, İsveç’in Türkiye’deki resmi diplomatik temsilciliği olarak Türkiye ve İsveç arasında siyasi, ekonomik, politik, diplomatik ve kültürel ilişkilerin uluslararası ilişkiler bağlamında geliştirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

İsveç Ankara Büyükelçiliği Vize

İsveç vizesi randevusu İsveç Büyükelçiliği Ankara’nın konsolosluk birimlerinden alınmaktadır. Oturum izni, çalışma izni, ikamet izni, uzun süreli eğitim talepleri gibi uzun süreli vize başvuruları doğrudan İsveç Büyükelçiliğine yapılırken, kısa süreli Schengen vize başvurusu randevuları İsveç Konsolosluğu tarafından resmi olarak vize işlemleri için yetkili atanan vize başvuru merkezlerinde ve büyükelçilik ve başkonsoloslukta gerçekleştirilebilmektedir. Vize randevusu vize başvuru merkezinden alınabilmektedir. Büyükelçilik veya Konsolosluktan alınan vize randevularında vizenin çıkış süresi 15 gün iken, başvuru merkezinden alınan vize randevusu 3 ila 5 iş günü içinde sonuçlanabilmektedir. Ancak vize sonuçlanma süreleri koşullara göre değişebildiğinden, konu hakkında detaylı bilgi Konsolosluktan teyit edilmelidir. İsveç vize randevusu gerekli evrakların ve başvuru sahibinin biyometrik veri ibrazını içermektedir.

İsveç Ankara Büyükelçiliği Görev Alanı

İsveç Büyükelçiliği Ankara görev bölgesi ayrımı yapmamaktadır. Türkiye’nin her yerinden başvuruları kabul etmektedir.  Ankara, Nevşehir, Eskişehir, Samsun, Sinop, Bolu, Kayseri, Kastamonu, Kütahya, Isparta, Denizli, Konya, Afyon, Kahramanmaraş, Mersin, Adana, Sivas, Amasya, Trabzon gibi farklı bölgelerde ikamet eden kişiler İsveç vize başvurularını İsveç Ankara Büyükelçiliğine yapabilmektedirler.

İsveç Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri

  • 01 Ocak 2019 Salı Yeni Yılın İlk Günü
  • 19 Nisan 2019 Cuma İyi Cuma.
  • 22 Nisan 2019 Pazartesi Paskalya.
  • 04-05-06 Haziran 2019 Sa-Ça-Pe Ramazan Bayramı.
  • 12-13-14 Ağustos 2019 Pa-Sa-Ça Kurban Bayramı.
  • 29 Ekim 2019 Çarşamba Cumhuriyet Bayramı.
  • 24/25 Aralık 2019 Sa-Ça Noel Bayramı.
  • 31 Aralık 2019 Salı Yeni Yıl Akşamı.

İsveç Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Büyükelçilik: Pazartesi / Perşembe : 08:00 – 16:45 – Cuma: 08:00 – 14:30

Vize İşlemleri:   Pazartesi /Perşembe: 11:30 – 12:30

İsveç Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

İsveç Büyükelçiliği Ankara Adres Bilgisi:
Katip Çelebi Sok. No:7, 06692 Kavaklıdere/Ankara

İsveç Büyükelçiliği Ankara Telefon:
+90 312 455 4100

İsveç Ankara Büyükelçiliği Ulaşım Bilgileri