Norveç Konsolosluğu

Norveç’e seyahat edecek bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Norveç Schengen vizesi almalıdırlar. Norveç vize başvuruları doğrudan konsolosluklara yapılmamaktadır. Norveç vize başvuruları Norveç Büyükelçiliğinin akredite ettiği ve yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri ve acenteler aracılığıyla kabul edilmektedir. Ankara’dan yapılan Norveç vizesi başvurularında Norveç Ankara Büyükelçiliği vize sonucuna karar verirken İstanbul’dan yapılan başvurular Norveç Devletinin vize işlemleri için temsil yetkisi verdiği Macaristan Konsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir. Ancak vize başvuruları doğrudan Macaristan Konsolosluğuna veya Ankara’daki Norveç Büyükelçiliğine yapılmamaktadır. Macaristan İstanbul Başkonsolosluğunun Norveç Schengen vize başvurularında vize sonucuna karar vermek yetkisi vardır ancak tekrar etmek de fayda var ki başvuru dosyaları akredite vize merkezleri ve acenteler aracığıyla kabul edilmektedir.

T.C Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah- Kırmızı) ve Hizmet (Gri) pasaport sahibi vatandaşlar 180 gün içerisinde 90 günden fazla bir süreyi içermeyen seyahatlerinde Norveç vize işlemlerinden muaf tutulmuşlardır.

Norveç vizesi almak için ilk yapılması gereken işlem seyahat amacınıza uygun evrakların hazırlanmasıdır. Seyahat amacınızı turistik, ticari, aile ziyareti, konferans, seminer, toplantı katılımı şeklinde olabilir ve bu vizelere uygun evrak listesini ilgili sayfalarda görebilirsiniz. Seyahat amacına uygun hazırlanmayan vize başvuruları ret ile sonuçlanır. Örneğin Norveç’teki yakınlarınızdan davetiye almadan yapılan Norveç aile ve arkadaş ziyareti başvuruları veya ticari amaçlı olup da ticari davetiye içermeyen Norveç Ticari vize başvuruları kabul edilmemekte ve hatta vize başvurusunun ret ile sonuçlanmasına yol açmaktır. Evrakların seyahat amacına uygun olması, talep edilen vize süresinin seyahat amacını aşmaması gibi unsurlar vizenin olumlu yönde olmasına dair kanaati güçlendirir.

Norveç Konsolosluğu Vize İşlemleri

Norveç vizesi için gereken evraklar seyahat amacınız ve durumunuza göre değişebilemektedir. Bununla birlikte vize başvurusunda bulunan herkesin aşağıdaki evraklara ve evrakların gerektirdiği koşullara uygun şekilde olması gerekir. Norveç Konsolosluğu tarafından Norveç vizesi için gerekli olan evrak listelerinde yer alan Norveç vize başvuru formu, şirket görev veya izin yazısı, uçak ve otel rezervasyonları, seyahat sağlık sigortalarının, 18 yaş altı Norveç vize başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken muvaffakatnamenin, ile ziyareti ve ticari vize başvurularında gerekli olan davetiye mektubunun İngilizce ibraz edilmesi gerekmekte olup bu evrakların Türkçesi sunulmamalıdır.

Pasaport

Norveç vizesi başvurusunda kullanacağınız pasaportun seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olması gerekir. Yırtık ve yıpranmış pasaportlar işlem görmez. Eğer eski pasaportlarınızda daha önceden alınmış Schengen ve başka ülkelere ait vizeleriniz varsa ilgili sayfaların fotokopileri Norveç vize başvurusunda ibraz edilmelidir.

Fotoğraf

Norveç vize başvurusu için 1 adet biyometrik fotoğrafınız olması gerekmekte. Fotoğrafların güncel olması ve daha önceki Schengen vizelerinde kullanılmamış olması gerekir. Fotoğraf sizin en güncel halinizi yansıtmalıdır. Görünümünüzle ilgili şüphe uyandıracak giysi aksesuar vb. şeyler fotoğrafta olmamalıdır.

Şirket evrakları

Çalışan ve şirket sahibi pozisyonundaki kişiler Norveç vize başvurularında güncel şirket evraklarını sunmalıdırlar. Şirketin antetli kağıdına şirket yetkilisi tarafından yazılacak dilekçeler ıslak imzalı ve şirket kaşesini taşımalıdır. İş yerinin faaliyet belgesi orijinal olmakla birlikte, sicil gazetesi, imza sirküleri ve vergi levhasının fotokopisi sunulabilmektedir. Norveç vize başvurularında sık yapılan bir hata da bazı durumlarda evrkların fotoğrafının sunulmasıdır. Fotoğrafı çekilmiş hiçbir evrak herhangi bir Schengen vize başvurusunda kabul edilmemektedir. Norveç vize başvurusunda sunulan evrakların gerektiği takdirde fotokopisi sunulmalıdır. SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümleri gibi evrakların e-devletten alınan barkodlu versiyonları kabul edilebilmektedir.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Norveç vizesi için gereken evraklardan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ailenize dair bütün bilgileri içermelidir. Bazı durumlarda eksik bilgi içeren nüfus kayıt örnekleri kabul edilmemektedir. Evlenme, boşanma ve kardeş durumuna dair bilgiler bu evrak yer alacak olup evrak imzalı ve kaşeli olarak orijinal haliyle sunulmalıdır.

Kimlik fotokopisi

Kimliğinizdeki bilgilerle pasaportunuzdaki ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneğindeki bilgiler tutarlı olmalıdır. Özellikle evlilikten dolayı soyadının değiştiği durumlarda buna dikkat edilmesi gerekir.