Slovakya Edirne Fahri Konsolosluğu

Slovakya Edirne Fahri Fahri Konsolosluğu ve diğer Slovakya temsilcilikleri Slovakya ve Türkiye arasındaki teamüllere uygun olarak Türkiye’nin önemli ticaret ve turizm şehirleri arasında yer alan Edirne’de faaliyet yürütmektedir. Slovakya Edirne Fahri Konsolosluğu Slovakya Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı çalışma yürütmektedir.

Türkiye’de yaşayan Slovakya vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Slovakya Edirne Fahri Konsolosluğu’ndan, Slovakya Ankara Büyükelçiliğinden ve diğer Slovenya Konsolosluklarından destek alabilmektedir. Slovakya Edirne Fahri Konsolosluğu’nun, Slovakya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını kabul yetkisi bulunmamaktadır.

Başvurular akredite vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmekte olup  Slovenya vizesi işlemleri konusunda karar verme yetkisi sadece Slovakya Konsolosluğu ve Slovakya Ankara Büyükelçiliğine aittir.

Slovakya Edirne Fahri Konsolosluğu Vize

Slovakya, 21 Aralık 2007 tarihinde Schengen sahasına dahil olmuştur ve 1 Ocak 2008 tarihinden bu yana Schengen vize rejimini ita etmektedir. Turist vize başvuruları sonucu temin edilecek vize Slovakya Schengen vizesi olacaktır. Schengen vize rejimine göre, yabancılara verilen kısa süreli vizenin toplam süresinin bir yarıyılda 90 günü geçmemesi öngörülmektedir. Bu çerçevede, Slovak Konsoloslukları Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşlarımıza, bir yarıyılda en fazla 90 gün geçerli vize düzenleyebilmektedir.

Avrupa Parlamentosu ve 810/2009 (Visa Kodu) Konseyine göre, 12 Eylül 2014 tarihinden itibaren Slovak Cumhuriyeti’nin Türkiye temsilcileri, başvuru sahibinin 10 parmak izi ile biyometrik verilerin toplanması şartı bulunmaktadır. 12 yaşın altındaki çocuklar hariç, parmak izlerinin toplanması tüm başvuru sahipleri için zorunludur.

Slovakya seyahatiniz kısa bir süreye tekabül ediyorsa ülkeye kısa süreli tatil, kültürel gezi, müzik festivali gibi uluslararası turistik bir organizasyona katılım amacıyla seyahat edecekseniz Slovakya turist vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Slovakya turist vizesi başvuruları, Slovakya Konsolosluğu’nun belirlediği önceliklere göre evrakların eksiksiz ve doğru şekilde toparlanıp organize edilmesiyle başlayan bir süreçtir. Slovakya turistik vize için gerekli evraklar, Sslovakya Cumhuriyeti Konsolosluklarının belirlediği yönergelere uygun olarak hazırlanmalı, Slovakya vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmalı ve vize başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır. Slovakya vize başvuru formunuz olmadan yapacağınız başvurular işleme alınmamaktadır. İdeal bir şekilde düzenlenmiş başvuru evrakları ile Slovakya Konsolosluğu veya Slovakya Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu vize hizmet merkezleri başvuruları kabul etmektedir.

Slovakya Edirne Fahri Konsolosluğu Görev Alanı

Edirne

Slovakya  Edirne Fahri Konsolosluğu Tatil Günleri

Slovakya Konsoloslukları ve Türkiye Temsilcilikleri, Slovakya resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

  • 6 Ocak Cumhuriyet Bayramı1 Ocak Epiphany (Acı Su Yortusu)
  • Paskalya Her yıl değişiyor
  • 8 Mayıs  İkinci Dünya Savaşının Sonu
  • 5 Temmuz Aziz Cyril ve Aziz Methodious Günü
  • 29 Ağustos Slovak Ulusunun Yükseliş Günü
  • 1 Eylül Kutsal Meryem’in Yedi Acısının Günü
  • 5 Eylül Azizler Günü
  • 24-26 Aralık Noel Tatili
  • 31 Aralık Yılbaşı

Slovakya Edirne Fahri KonsolosluğuÇalışma Saatleri

 Pazartesi-Cuma: 09.00-17.00 olarak belirtilmiştir.

Slovakya İzmir Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Boromik Tütün Sanayi ve Tic. A.Ş. 1600 Sok. No: 17, 35010 Bayraklı-İZMİR

Telefon: (0232) 486 04 35, 426 04 35
Faks: (0232) 486 10 72
Görev Bölgesi: İzmir

Slovakya İzmir Fahri Konsolosluğu Ulaşım Bilgileri