Schengen Vize Türleri

Seyahat amacınıza göre değişen 3 tip Schengen Vizesi vardır. Başvuru şartları ve başvuru sırasında tamamlanız gereken belgeler başvurduğunuz vize tipine göre değişir.

Tek Tip Schengen Vizesi (USV)

Turistik gezi, ticari görüşme/toplantı, aile, arkadaş, akraba ziyareti gibi amaçlarla alınan vize türüdür.Vize alınan ülkeye giriş yaptığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde en fazla 90 gün süreyle istediğiniz bölgeye geçme veya orada konaklama izni veren vize tipidir.

Seyahat Amacınıza göre iki kategoriye ayrılır

A tipi Schengen Vizesi (Transit Vize)

Vizesi alınan ülkeye başka bir ülkeden giriş yapılması ya da aktarmalı gidilmesi gereken durumlarda alınması gereken vize türüdür. Bazı ülkeler bu vize olmadan da gidilecek ülkeye geçişe izin veriyor olsa da bazı ülkeler transit vizeyi zorunlu kılmakta, gidilecek ülke Schengen ülkesi olsa bile geçişe izin vermemektedir. (Almanya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Yunanistan gibi)

Schengen Bölgesine girmeden Schengen Ülkesi Havalimanı dış hatlar bölgesinden seyahat etmenize izin veren “havalimanı transit vizesi” de aynı tiptedir ve Schengen Ülkesi Havalimanından aktarmalı uçuş yoluyla Schengen Bölgesi dışı bir ülkeden Schengen Bölgesi dışı başka bir ülkeye seyahat edilecekse zorunludur.

Örneğin Türkiye’den Brezilya’ya Almanya üzerinden aktarmalı uçuş yapılacaksa, havalimanı transit vize alınması zorunludur.

Bu durumda ek olarak gidilecek ülkeye ait geçerli vize ile birlikte aktarma yapılacak Schengen ülkesi için uçak bileti rezervasyonunun da belgelenmesi gerekecektir.

C Tipi Schengen Vizesi (Klasik Schengen Vizesi)

C Tipi Schangen vizesi, bir Schengen ülkesinde bulunma süresinin en fazla 90 gün olduğu, turistik veya iş seyahati gibi durumlarda alınan klasik Schengen vizesidir. Bu 90 gün kalış hakkı (duration of stay) her 180 gün içinde en fazla 90 gündür (30 veya 60 gün de verilebilir). Maksimum 5 yıla kadar verilen C tipi Schengen vizesi ister 1 yıllık ister 2 yıllık ister 5 yıllık olsun, her 180 gün içinde sadece 90 gün kalış hakkı tanır. Herhangi bir Schengen ülkesinden 1 yıllık C tipi Schengen vizesi olan biri vizesini 1 Ocak’ta aldıysa, 180 gün boyunca yani 30 Haziran’a kadar kesintisiz ya da farklı zamanlarda toplam 90 gün Schengen ülkesinde kalabilir. Vize 1 yıllık olduğundan 30 Haziran’dan sonra tekrar bir 180 günlük dönem daha başlamış olduğundan Temmuz’da da yine 90 günlük süre başlamış olur.

Tek giriş vizesi (Single entry):

Vizenin geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ndeki bir ülkeye belirli bir süre ile sadece bir kez giriş yapma izni verir. Vizenin izin verdiği süresi tamamlanmamış olsa bile girilen ülkeden çıkış yapıldığında vizenin geçerliliği sona erer.

Çift girişli vize (Double entry):

Vizenin geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne iki kez giriş yapılmasına izin verir. Vizenin izin verdiği süre içerisinde Schengen bölgesinden ikinci kez çıkış yapıldığında vizenin geçerliliği sona erer.

Çoklu giriş vizesi (Multiple entry):

Vizenin geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne istenilen sayıda giriş çıkış izni verir. Ancak Schengen üyesi bir ülke ile schengen üyesi olmayan bir ülkeye geçiş yapıldığında konaklama süresi her altı ay için en fazla 90 gündür.

Sınırlı Bölgesel Geçişi olan Schengen Vizesi

Sadece vizeyi düzenleyen Schengen ülkesinde veya vizeye başvururken özel olarak belirtilen Schengen ülkelerine seyahat edilebilmesine izin veren vize türüdür. Bu tür bir vize sahibi, seyahatinin başlayacağı ve biteceği ülkeler dışındaki bir Schengen ülkesinde bulunamaz. Seyahat belgesi olmayan ancak acil bir durum nedeniyle Schengen ülkesine gitmek zorunda olmak gibi çok özel durumlarda düzenlenir.

Ulusal Vize – D Tipi Schengen Vizesi (Oturma izinli Vize)

Schengen ülkelerinden birinde eğitim, iş veya kalıcı ikamet gibi 90 günden fazla kalmayı gerektirecek durumlarda verilen vizedir. Ulusal vize, daha sonra ülkesine dönmek üzere belirli bir süre ve tek bir amaçla bir Schengen ülkesinde ikamet etmesi gereken kişilere verilen tek giriş vizesi olabildiği gibi , bu Schengen ülkesine dilediği gibi giriş çıkış yapabilme ve aynı zamanda başka vize şartları olmadan tüm Schengen Bölgesinde seyahat etme izni veren çoklu girişli ulusal vize de olabilir.

Çok girişli ulusal vize aşağıdaki durumlarda, uzatma olasılığı olacak şekilde bir yıl süreyle düzenlenir.

  • Uluslararası öğrenci programı ile bir yıldan uzun olmayacak şekilde,Schengen ülkelerinden birinde tam bir müfredat programında okumaya başlamak üzere olan uluslararası bir öğrenci.
  • Schengen ülkelerinden herhangi birinde bir yükseköğrenim kurumunda veya araştırma merkezinde kişiyle ve yakın aile üyeleriyle ilgili pedagojik bir çalışma.
  • Uzmanlığını paylaşma maksadıyla sporcu, ressam veya başka türde bir meslekte uzmanlığından dolayı Schengen ülkelerinden herhangi birinde seyahat eden bir profesyonel.
  • Kişinin Schengen Bölgesinden belirlenen bir zaman diliminde ayrılmasına engel olan sağlık durumu gibi acil durumlar.