Schengen Ülkeleri Hangileridir?

Schengen ülkeleri, Schengen anlaşmasını imzalamış ya da anlaşmaya taraf olmuş ülkelerdir. Anlaşma kapsamında Schengen Vizesi ile seyahat edilebilen 33 Schengen ülkesi Schengen Bölgesi denilen bölgeyi oluşturmaktadır. Tüm Avrupa ülkeleri Schengen ülkesi değildir.

Schengen vizesi, tek bir vize ile bu 33 ülkede serbest dolaşım hakkı tanır. Schengen Anlaşmasını imzalayarak ve gerekli şartları tamamlamış 26 ülke schengen vizesi verme yetkisine sahiptir. Diğer 7 ülke Schengen Anlaşması’na taraf olan ülkelerdir. Schengen Bölgesinde olup Schengen Vizesi verme yetkisine sahip değillerdir.

Schengen Bölgesi Ülkeleri
(Schengen Vizesi İle Seyahat Edebileceğiniz 33 Ülke)

Schengen Bölgesi Ülkeleri hangileridir?
Schengen Vizesi ile seyahat edebileceğiniz 33 ülke şunlardır:

Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Hırvatistan, Hollanda, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs, İspanya, İzlanda, İsveç, İtalya, İsviçre, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Slovakya, Slovenya, Vatikan, Yunanistan

Schengen Vizesi Veren Ülkeler
(Schengen Vizesi Alabileceğiniz 26 Ülke)

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Liechtenstein, Latvia, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Schengen Vizesi Vermeyen Ülkeler
(Schengen Vizeniz ile seyahat edebileceğiniz ülkeler)

Schengen Vizesi Vermeyen ama aynı zamanda Schengen Vizeniz ile seyahat edebileceğiniz ülkeler şunlardır:

Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Monako, Romanya, San Marino, Vatikan.

Kısacası Schengen Vizesi veren 26 ülkenin herhangi birinden alacağınız vize ile başka bir vize ve belge olmadan Schengen Bölgesindeki 33 ülkeye seyahat edebilirsiniz.